• 1

Kurkumin má mnoho zdravotních přínosů, počínaje prevencí rakovinného bujení, přes příznivé působení u chronických onemocnění jako artróza, artritida, cukrovka, onemocnění srdce a cév, až po zánětlivé stavy jako jsou záněty plic a kůže.

A právě jeho účinky na kůži začínají být středem pozornosti kosmetických salónů a profesionálů, zabývajících se zdravím kůže a řešením kožních potíží.

Stárnutí kůže je problém, kterému čelí spousta lidí . Zpomaluje se produkce kolagenu a elastinu, dochází k hromadění mrtvých kožních buněk. Buňky stárnou rychleji kvůli kouření, znečištění vzduchu, nadměrnému vystavení UV záření, smogu obsahujícím ozón a volným radikálům. Kurkumin je jednou z mála přírodních látek, které mohou stárnutí kůže ovlivnit díky tomu, že působí nejen antoxidačně, ale i silně protizánětlivě. Působí tak nejen proti volným radikálům, ale také prodlužuje
životnost buněk a odstraňování mrtvých buněk díky svému protizánětlivému působení. V tomto případě je potřeba brát kurkumin dlouhodobě, což může přinést i řadu dalších výhod pro zdraví, jako je regenerace jater, ochrana slinivky břišní, zlepšení hladiny tuků a cukrů v krvi.

Jeho pravidelné užívání ve formě tobolek může pomoci urychlit léčbu akné a jiných zánětlivých kožních projevů, pomoci rychleji zacelit jizvy a výrazně zredukovat jejich kosmetické dopady. Pro urdržení mladistvého vzhledu pokožky se doporučuje užívat kurkumin v tobolkách, k tomu pravidelně pít zelený čaj a jíst citrusové plody jako jsou mandarinky, pomeranče, a také hroznové víno.

Zatím málo lidí ví, že kurkumin se do těla velmi málo vstřebává. Pokud kurkumou kořeníme jídla, do těla se dostane jen minimální množství kurkuminu, takže výsledek ani nijak nepocítíme. Rovněž přidávání kurkumy do čaje nemůže mít žádný efekt, protože kurkumin je látka rozpustná v tucích.

V tomto případě je ideální příjmat kurkumin ve formě doplňků stravy, u nichž je zajištěna vstřebatelnost kurkuminu do těla. U nás se velmi osvědčil přípravek Cur-Cum s vysoce vstřebatelným kurkuminem. Vysoké vstřebatelnosti se dosahuje čistě přírodními látkami získanými z mořských řas a černého pepře. Cur-cum doporučují i kosmetické salony v České republice.